Türkçe العربية English German

Cankurtaran Bayrağı

Cankurtaran Bayrağı
Cankurtaran Bayrağı

Cankurtaran Bayrağı

Sıcak havalar geldiğinde insanların tatil beldelerine giderler. Tatil beldelerine giden insanların dikkat etmesi kurallar vardır. Bunların en başında sağlıklı ve güvenli plajlar gelir. Plajlarda farklı renklerde bayrakların dalgalandığını görürüz. Mavi, kırmızı, sarı gibi her rengin ve bayrağın ayrı bir anlamı vardır. Bu bayraklar cankurtaran bayrağı olarak sahillere konulmaktadır.
Bilmediğimiz denizlerde başımıza ne geleceğini bilmeyiz. Denizin derinliği, kum özelliği, güvenliğinin olup olmadığını kısacası denizin tehlikelerini bilmeyiz. Bunun için denizlerde bulunan bayrak özelliklerini bilmeliyiz.
Sahillerde bulunan mavi renkteki bayraklar plajın temizliğini değil can güvenliği açısından büyük önem taşıdığını göstermektedir. Mavi bayraklı plajlarda özel eğitimli gümüş bröveli cankurtaran bulundurmak zorunludur.
Bir plajın mavi bayraklı olabilmesi için 27 kriteri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu 27 kriterin ana başlıkları şöyledir; çevre eğitimi ve bilgilendirme, yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi, can güvenliği ve hizmetleridir.

Mavi Bayrak

Çevre eğitimi ve bilgilendirme; sezon süresince farklı kategorilerde beş çevre bilinçlendirme etkinliklerinde bulunması gerekmektedir. Yüzme suyu analiz sonuçları plajda sergilenmelidir. Mavi bayrak programı ve diğer FEE eko- etiketi ile bilgileri plajda gelecek olan vatandaşların görebileceği yerlere konulmalıdır. Plajı kullanan vatandaşlara, yakın kıyı alanların ekosistemi, hassas doğal alanlar ve çevresel özelliklerle ilgili bilgiler asılmalıdır. Plajda bulunan donanım ve olanakları gösteren harita cankurtaran bayrağı olan mavi barak panosunda gösterilmelidir. Yasalara göre hazırlanan plajlarda uyulması gereken davranış kuralları panoda belirtilmeli ve bu yasalar istenildiğinde kolayca ulaşılabilecek yerde bulunması gerekmektedir.
Yüzme suyu kalitesi; plaj, numune alma takvimi, numune alım yöntemleri konusunda şartlara tam olarak uymalıdır. Alınan analizi konusunda yüzme suyu kalitesi analiz şartlarına ve standartlarına kesinlikle uymak zorundadır. Etrafında bulunan sanayi ve kanalizasyon atıklarının plaj alanının kesinlikle etkilememesi gerekir. Yüzme suyu değerleri mikrobiyolojik parametreler içinde verilen limitler içerisinde olmak zorundadır.

Sarı Kırmızı Bayrak

Sahilde bulunan bayrak sadece mavi değildir. Cankurtaran bayrağı sarı, kırmızı renkleri vardır. Plajda sarı kırmızı bayrak asılı ise cankurtaran görevde denize girilebilir anlamına gelir. Sarı kırmızı bayrağın altında ayrıca sarı bayrak asılıysa cankurtaran var görevde ama denize girmek riskli demektir. Sadece kırmızı bayrak asılırsa kesinlikle denize girilmemesi gerektiğini anlatmaktadır.

Bizi Hızlıca Arayabilirsiniz