Türkçe العربية English German

Kumaş Seçenekleri

Kumaş Seçenekleri Genel Bilgi

RAŞEL KUMAŞI

Raşel kumaş genellikle dijital Bayrak baskı makinelerinde basılmak üzere üretilmiş kumaş çeşididir. Daha çok Bayrak imalatında kullanılan bu kumaş cinsi yapı olarak nekadar naylonumsu gözüksede sağlamlık olarak ve hava şartlarına en dayanıklı kumaş diyebiliriz. İçerisindeki gözenekli dokumasından dolayı rüzgarın esmesinde gözeneklerinden yada hava delikciklerinden esen rüzgarın rahat geçmesinden dolayı dış mekan direklerinde kullanılan Gönder bayrağı kumaşı olarak en çok tercih edilen bir tür Bayrak kumaşıdır. Bayrak makinelerinde baskı yapar iken kumaşın üzerinde bulunan tutkal yada bayrakçı terimi ile ilacın olması dijital baskı makinesinin püskürtmüş olduğu boyayı kumaşın üzerindeki boya yada ilaç emerek boyanın akmamasını ve renklerin canlı sıkmasını sağlamaktadır. Raşel kumaşın birde renkli olanları olmaktadır bu renkli olan bu bayrak kumaşları genellikle kırmızı renkte olanlar Türk Bayrağı diğer renkte olanlar ise takım bayrağı, damalı bayrak, yabancı devlet bayrağı ve benzeri bayrak imalatında kullanılmaktadır.

RAŞEL KUMAŞ

SATEN KUMAŞI

Saten kumaş genellikle dijital Bayrak baskı makinelerinde basılmak üzere üretilmiş kumaş çeşididir. İki çeşit saten kumaşı vardır birincisi perdeler ,çin üretilen güneşlik dediğimiz kumaş ikincisi ise bayrak imalatında üzerine baskı yapılmak için parlak ve kalın metrekarede 160 gram olan saten kumaşıdır. Bayrak imalatında kullanılan bu saten cinsi kumaş yapı olarak sıkı dokunuşlu parlak ve % 100 polyesterdir. Sağlamlık olarak dış  hava şartlarına dayanıklı olup bu saten kumaştan yapılan kumaşlar genellikle çift kat bayrak olarak imal edilmektedir. Gönder bayrağı kumaşı olarakta genellikle plaza gibi yerlerde  tercih edilen bir tür Bayrak kumaşıdır. Raşel kumaşındaki gibi bu kumaşında üzerinde bulunan ilaç yada tutkal sayesinde Bayrak makinelerinde baskı yapar iken dijital baskı makinesinin püskürtmüş olduğu boyayı kumaşın üzerindeki tutkal yada ilaç emerek boyanın akmamasını ve renklerin canlı sıkmasını sağlamaktadır. Saten kumaşından genellikle makam bayrağı diğer ismiyle  sancak bayrağı ve Türk makam Bayrağı diğer renkte olanlar ise takım bayrağı, damalı bayrak, yabancı devlet bayrağı ve poster gibi benzeri bayrak imalatında kullanılmaktadır.

SATEN KUMAŞI

ALPAKA KUMAŞI

Alpaka kumaş genellikle son zamanlarda Türk Bayrağı imalatında kullanılmakta olup daha çok kumaş gibi tüylü ve sıkı dokunuşlu olsada kumaş % 100 Raşel kumaş gibi polyester olarak üretilmiş kumaş çeşididir. Daha çok Bayrak imalatında kullanılan bu kumaş cinsi zaman zaman iş elbisesi ve iş kıyafetlerindede kullanılmaktadır. Yapı olarak nekadar pamuklu  gözüksede sağlamlık olarak şiddetli hava şartlarına çok dayanıklı kumaş türünden diyebiliriz. İçerisindeki tüy gibi olan ince kılçıklara kesik elyaf denilmektedir. Alpaka kumaş yamurdan en çok etkilenen kumaşlar arasında başları çekmektedir sebebi ise içerisindeki tüycüklerin suyu emmesinden dolayı kaynaklanmasıdır. Önceki yıllarda beyaz renkli alpaka kumaşa yapılan empirme baskılı Gönder Bayrağı olarak kullanılmaktaydı gelişen global teknolojinin çok gerilerinde kalan bu baskı tekniği yerini dijital baskı makinelerine bırakmış ve özel müşteriler tarafından önemli  zamanlarda talep edilmektedir. Kırmızı olan alpaka kumaş ise genelde Türk Bayrağı imalatında kumaşların üst üstte nakış makinasında nakış makinasında aplike yapılarak  Türk Bayrağı ve diğer logolu bayrak zemininde  kullanılmaktadır.

ALPAKA KUMAŞI

PARAŞÜT KUMAŞI

Paraşüt kumaşı  genellikle Türk Bayrağı imalatında sıkça kullanılmakta olup daha çok kumaş ince ve sıkı dokunuşlu olmasından yağmur yada su geçirgenliği kesinlilke olmayan ve dalgalanmasa çok güzel görüntüler veren  ince bir kumaş olup  % 100 polyester olarak üretilmiş kumaş çeşididir. Bayrak imalatında kullanılan paraşüt kumaşı Yapı olarak şemsiye kumaşının renkli ve kırmızı renkte olanıdır ağırlık olarak hafif gözüksede sağlamlık olarak şiddetli hava şartlarına çok dayanıklı kumaş türünden diyebiliriz. Paraşüt kumaşı yağmurdan hiç  etkilenmiyen kumaşlar arasında ilk birinci sırayı çekmektedir sebebi ise dokumasından ve ipliğin özelliğinden suyu üzerinden akıtmasıdır. Genelde Türk Bayrağı için daha çok  Kırmızı ve beyaz olarak imal edilen paraşüt kumaşı  Türk Bayrağı imalatında kumaşların üst üstte nakış makinasında nakış makinasında aplike yapılarak  Türk Bayrağı zemininde  kullanılmaktadır.

PARAŞÜT KUMAŞI
Bizi Hızlıca Arayabilirsiniz