Türkçe العربية English German

Türk Bayrağı İmalatı

Türk Bayrağı İmalatı Hakkında Genel Bilgi

Türk Bayrağı İmalatı Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Türk bayrağı; Türkiye’nin ulusal ve resmi bayrağıdır. Türk bayrağı al renkli zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız koyularak oluşmaktadır. Türk bayrağında bulunmakta olan kırmızı renk kan kırmızısıdır ve bu kan kırmızı renk şehitlerin dökülen kanlarını temsil etmektedir. Türk bayrağının ay – yıldız orantısı ve islami geçmişi günümüzde pek çok çeşitli bayrağa ilham kaynağı olmuştur. Günümüzde Azerbaycan’ın ve Tunus’un bayrakları Türk bayrağı ile benzerlik taşımaktadır. Bayrak bir ülkenin namusudur. Bu yüzden bayrağa saygı duymak gerekir. Bayrağı doğru ölçüleri içerisinde kullanmak ona duyulacak saygının en önemli olan ilk adımıdır.

Türk Bayrağı İmalatı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kanunlara göre Türk Bayrağı İmalatı ile ilgili uyulması ve dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bunlar;

Türk Bayrağının Önemi

Türk bayrağı Türk milletinin varlığının ve bağımsızlığının sembolüdür. Türk bayrağının değeri pamuk, atlas ve ipekten yapılmasına bağlı değildir. Devletin hakimiyetini, bağımsızlığını ve şerefini temsil etmektedir.

Türk bayrağına efsanevi bir anlam katan inanış ise; Kosova savaşından sonraki gece savaş alanında oluşmuş kan gölünün üzerinde gökyüzünden yansımakta olan hilal ve yıldız yan yana görünmüştür ve daha sonra bu simge Türk bayrağı simgesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Genel olarak insanlar Türk bayrağına al sancak veya ay yıldız diye de hitap etmektedir.

Türk Bayrağı İmalatı

Türkiye Cumhuriyetinde bağımsızlık mücadelesinin önemli bir nişanı olan Türk bayrağı verilen milli mücadelenin de sembolü haline gelmiştir. Bayrağın oranları ve şekli 2893 sayılı kanun ile düzenlenmiştir. Anayasa ile güvenceye alınan Türk bayrağı üçüncü madde ile güvenceye alınmıştır. Şekli rengi hüküm ile korumadadır. Bayrağın önemi tüm ülkeler için aynı derecededir. Eski çağdan beri sembol olarak görülen bayrak flama şeklinde kullanılıyordu.

Türk bayrağı esasen hun imparatorluğu döneminde şekil almaya başlamış ve üç sancak halinde kullanılmıştır. Türkler kırmızı ve mavi rengi çok fazla kullandığından sancağı bu renklerle simgeye almışlardır. Kırmızı o günden bu yana türk rengi olarak algılanabilir. Şehitlerin kanı üzerine yansıyan ay ve yıldız görünümü açısından etkilenen 2. Murat tarafından bayraklar arasına alınmıştır. Tek bayrak döneminin olmadığı o günlerde ay yıldız Osmanlı simgelerinden bir tanesi olarak görülüyordur.

Türk Bayrağı Nasıl Üretilir?

Bayrak imalat aşamaları hayli zordur. Özellikle de Türk bayrağı üretiminde firmamız çok daha hassas ve titiz üretim aşaması gerçekleştirmektedir. Deneyimli kadromuz ile verilen hizmetler doğrultusunda türk bayrak imalatı işlemi nasıl gerçekleştiğine birlikte bakalım:
Devamını Oku…

Bizi Hızlıca Arayabilirsiniz