Türkçe العربية English German

Formula Bayrak

Formula Bayrak Hakkında Genel Bilgi

formula bayrağı Formula Bayrak

Formula Bayrağı

Yarışlarda kurallar ve bayrakların önemi oldukça büyüktür. Yarış esnasında kullanılmakta olan Formula bayrakları yani bir diğer adı ile yarış bayrakları yarışçılara en güvenli ortamı sağlamak, uyarıları göstermek ve kuralları bildirmek amacı ve yarışçıya yol göstermek açısından çok önemli bir unsurdur. Yarış esnasında bayrak pilot için çok önemlidir ve pilot kendini bu bayraklara göre yönlendirmektedir.

Formula Bayrağı Çeşitleri

Farklı renklerde ve üzerinde farklı simgeler taşıyan Formula bayrakları bulunmaktadır ve bu bayrakların her biri ayrı bir kuralı ve ayrı bir uyarıyı ikaz etmektedir. Formula bayraklarının tümünün ayrı bir önemi vardır. Formula bayraklarının çeşitleri; siyah bayrak, beyaz bayrak, yeşil bayrak, siyah ortası turuncu noktalı bayrak, sarı çizgili ve kırmızı çizgili bayrak, siyah beyaz bayrak, kırmızı bayrak, mavi bayrak, siyah ve beyaz damalı bayrak ve sarı bayrak çeşitleri bulunmaktadır.

Formula Bayraklarının Anlamları

Her Formula bayrağının farklı bir anlamı bulunmaktadır. Bunlar;

Siyah bayrak; yarışan otomobillerin herhangi birinin kurallara uymaması durumunda gösterilir ve kurallara uymayan pilot bu bayrak ile piste çağırılır.

Beyaz bayrak; pistte yavaşlamakta olan bir aracı veya ambulansı belirtmek amacı ile kullanılır ve bu bayrak durduğu anda sarı bayrak gösterilir.

Yeşil bayrak; pistte bulunan tehlikelerin sona erdiğini ve yarışın normal şartlarda devam edebileceğini gösterir ve bu bayrak sarı bayraktan sonra gösterilir.

Siyah ortası turuncu noktalı bayrak; yarış otomobilinin mekanik sorunu olduğunu bildirir.

Sarı kırmızı çizgili bayrak; yağ bayrağıdır. Pistte yağ ve buna benzer tehlike yaratabilecek durumlar olduğunda gözterilir.

Siyah beyaz bayrak; sportmenliğe uymayan davranışlarda bulunan yarış otomobilleri için gösterilir ve bu bayrağa rağmen tutum değişmez ise siyah bayrak gösterilerek yarış dışına çıkartılır.

Kırmızı bayrak; pistte ciddi hasarlı bir kaza meydana gelmesi sebebi ile pistin güvenliğinin zayıf olması ve acil müdahale edilmesi gereken yaralanmalar durumunda gösterilir.

Mavi bayrak; daha yüksek süratli bir otomobilin başka bir otomobili geçmek istemesi durumunda tehlikeyi önlemek amacı ile gösterilmektedir.

Sarı bayrak; pistte tehlike yaratacak bir madde olduğu anlamına gelmektedir.

Bizi Hızlıca Arayabilirsiniz